Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem z okolic Gruduska, Ciechanowa lub Warszawy i chciałbyś, aby Twoje dziecko/wychowanek poszerzył swoją wiedzę o zdrowym żywieniu możesz się do mnie zgłosić. 

Na pytanie co jest najważniejsze w diecie dziecka mogłabym odpowiadać godzinami... Jednak szukając jak najprostszej do głowy przyszło mi to, że w diecie dziecka najistotniejszą rolę mają rodzice i opiekunowie. Tak, nawyki, które budują są kluczowe. Zapewne kojarzycie, że dla rozwoju dziecka kluczowe znaczenie ma 1000 pierwszych dni życia. Mogłabym teraz podać wiele wyników badań uzasadniających jak dieta w najmłodszych latach wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości. Jeśli rodzic nie zadba o nawyki żywieniowe dziecka, to nie zrobi tego ani wychowawca w szkole ani nawet cudów nie zdziała najbardziej wykwalifikowany dietetyk. Dziecko pozostawione bez przykładu powielać będzie dalsze błędy. Często zamiast szukać głębokich podstaw danych zachowań powinniśmy zacząć od samych siebie.

Czy podziała to jeśli powiemy dziecku: zjedz jabłko zamiast batona? Raczej nie. A jeśli sami pokażemy przykład lepszego wyboru na słodką przekąskę albo upieczemy razem ciastka? Już bardziej prawdopodobne.

Chcesz, aby Twoje dziecko jadło śniadania? Zacznijcie jeść je razem, przy rodzinnym stole. Zadbaj o atmosferę posiłku.

Chcesz, aby Twoje dziecko piło więcej wody zamiast słodkich napojów? Sam wybieraj wodę zamiast coca-coli.

Chcesz, aby Twoje dziecko było bardziej aktywne fizycznie? Zabierz je na rower, pograjcie razem w piłkę. Pokaż swój dobry przykład.

Często podczas edukacji żywieniowej w szkołach słyszę argumenty w stylu "to można jeść, moi rodzice to jedzą" i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że oprócz zajęć z dziećmi powinnam spotykać się także z rodzicami. Może kiedyś... 

W lutym 2019 roku miałam okazję poprowadzić zajęcia edukacji żywieniowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. Rozmawialiśmy z dziećmi klasy IIB na temat Piramidy Żywieniowej i zasad zdrowego stylu życia. Mam nadzieję, że dzieciom zostało w głowach jak najwięcej! Rok później, w grudniu 2020 wśród uczniów klasy IV tej samej szkoły przeprowadziłam zajęcia online na temat zdrowych zasad odżywiania. 

We wrześniu 2019 roku miałam zajęcia w dziećmi z klas I Szkoły Podstawowej w Grudusku. Kolejne super doświadczenia! Fajne jest wrócić w dawne mury 😊Dziś z dziećmi rozmawialiśmy o:

✔ Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

✔ owocach i warzywach.

Na koniec rysowaliśmy ulubione owoce i warzywa - na zdjęciach efekty niektórych uczniów. Piękna pamiątka dla mnie.

W listopadzie 2019 roku gościłam w dwóch przedszkolach: Stumilowy Las oraz w Językowe Przedszkole "Akademia Smerfa" w Ciechanowie. Była bajka z Piramidą Żywienia w roli głównej i wiersz z zadaniami opowiadałam dzieciakom o zawodzie dietetyka i zdrowym odżywianiu🍎. 

 

Do tej pory również taką edukację prowadziłam w Szkole Podstawowej w Humięcinie, do której samą uczęszczałam. Dwukrotnie prowadziłam zajęcia z klasami 0 i 1 oraz dwukrotnie z klasami najstarszymi. Super przeżycie i dla mnie i dla dzieci! Edukacja żywieniowa ma wielką moc, a szczególnie ważna jest dla najmłodszych. Myślę, że takie zajęcia są bardzo potrzebne - nawet jeśli 10% z tego co mówię zostaje w głowach to już sukces! Chciałabym to robić w przyszłości na większą skalę. 

 

(Zdjęcie z przygotowań)

Zajęcia z dziećmi w 2019 roku. Edukacja żywieniowa dzieci.

05 stycznia 2020