Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

Od lat udowadniam Wam jak zdrowe odżywianie wpływa na nasze zdrowie. Coraz więcej wiemy o tym jak skomponować zdrową dietę, jak wspierać leczenie różnych chorób za pomocą odżywiania. Czy jednak posiadamy wystarczającą wiedzę na temat tego jak powinna wyglądać dieta naszych pupili? Skoro są członkami naszych rodzin to warto wiedzieć jakie pokarmy są dla nich najzdrowsze. “Jesteś tym co jesz” - dotyczy także zwierząt domowych. 

Ilość spożywanych kilokalorii zmienia się między innymi w zależności od wieku, wielkości, rasy czy nawet trybu życia - więcej energii będą potrzebować np. koty wychodzące z domu niż te, które nie opuszczają mieszkania. Tak samo, potrzeby żywieniowe każdego zwierzęcia są różne i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, status rozrodczy czy wielkość zwierzęcia. Bardzo ważne jest, aby dieta zwierząt domowych była dobrej jakości.

Zapraszam Was na wywiad z ekspertem, który odpowie na kilka pytań związanych z żywieniem naszych pupili. Dominik Tokarz czyli lekarz weterynarii podzielił się z nami swoją wiedzą! 

“Dominik Tokarz - jestem lekarzem weterynarii od 2017 roku, ukończyłem studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Swoją pracę dzielę pomiędzy zwierzęta towarzyszące i gospodarskie”.

  • Jaką rolę w diecie kota pełni mleko?

Młode kocięta muszą pić mleko, ale tylko od kotki, albo specjalne preparaty mlekozastępcze, ponieważ mleko kocie ma inny skład niż mleko krowie (w mleku krowim jest wyższa zawartość laktozy i niższa zawartość tłuszczu niż w mleku kocim). W wieku 6-8 tygodni kociaki przestają wytwarzać w układzie pokarmowym enzym zwany laktazą, który trawi cukier mleczny, czyli laktozę. Analogicznie, tak jak u ludzi spożycie mleka przez dorosłe koty, w szczególności takie, które nie często piją mleko może powodować problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego.

  • Czy istnieją pokarmy, które są niezalecane w diecie psa?

Tak, jest bardzo dużo takich pokarmów. Nie dam rady opisać wszystkich, ale może skupię się na tym, z czym najczęściej przychodzą do mnie pacjenci: 

1) resztki obiadów domowych - zawierają duże ilości soli oraz przypraw, które mogą powodować problemy z trawieniem, funkcjonowaniem nerek, wątroby oraz innych narządów. 

2) kości - szczególnie nie można dawać psom kości drobiowych, ponieważ podczas gryzienia pękają tworząc bardzo ostre odłamki, które ranią przewód pokarmowy i mogą w nim utknąć.  

3) czekolada - zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla psów, szczególnie gorzkie czekolady o wysokiej zawartości kakao. 

4) ludzkie leki - bardzo często ludzie chcąc pomóc swoim chorym pupilom podając im ludzkie leki - jest to duży błąd, ponieważ część leków stosowana u ludzi jest toksyczna dla psów, np. Ibuprofen. 

  • Czym kierować się kupując karmę dla psa lub kota?

Na rynku mamy bardzo wiele karm dla zwierząt i sam wiem jak ciężko jest wybrać coś konkretnego. Po pierwsze wybierajmy sprawdzone karmy, o zbilansowanym składzie. Ważne jest dopasowanie karmy do naszego zwierzęcia, w zależności od jego rasy, wielkości, trybu życia, wieku, zapotrzebowania. Bardzo ciekawe jest to, że są dostępne karmy lecznicze przystosowane do żywienia podczas choroby w celu poprawy zdrowia naszego zwierzęcia. 

  • Czy zwierzętom domowym można podawać resztki gospodarcze?

Jak już wcześniej wspomniałem dieta ludzi nie jest odpowiednia dla psów i kotów. Nie będzie problemem, jeśli nasz pies lub kot zje resztki surowego mięsa, które odkroimy od mięsa na obiad, ale już kości z rosołu lub pieczonych udek z kurczaka mogą być nawet przyczyną śmierci naszych zwierząt. Jednak z drugiej strony gruba kość udowa z wieprzowiny lub wołowiny będzie doskonałym przysmakiem dla psa - będzie to zajęcie na dłuższy czas, a gryzienie twardej kości pomoże oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Należy też pamiętać, że koty są typowo mięsożerne i będą bardzo wybredne. Zazwyczaj chętnie jedzą surowe mięso, ale już na resztki z obiadów mogą nawet nie spojrzeć.

  • Jak rozpoznać czy obecna dieta służy naszemu pupilowi?

Wbrew pozorom dla wielu opiekunów jest to bardzo trudne. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zwierząt otyłych, których stan zdrowia jest powiązany bardzo często z ich właścicielami, ponieważ styl życia właścicieli wpływa na zwierzęta - brak ruchu, zbyt częste karmienie w dużych ilościach powodują nadmierną masę ciała. W przypadku wątpliwości czy obecna dieta jest dobra dla naszego zwierzęcia zawsze można udać się po pomoc do lekarza weterynarii, który podpowie co można zrobić, żeby dopasować dietę dla naszego zwierzęcia.

  • Czy zwierzęta mogą mieć alergie/nietolerancje pokarmowe?

Niestety alergie i nietolerancję pokarmowe nie są zarezerwowane tylko dla ludzi. Lekarze weterynarii spotykają się z coraz większą liczbą alergii wśród zwierząt. Mamy wiele oczywistych objawów, takich jak wymioty, biegunki, ból brzucha, ślinienie, ale zdarzają się również mniej oczywiste, jak np. wyłysienia lub drapanie spowodowane świądem. We wszystkich tych przypadkach również polecam kontakt z lekarzem weterynarii, ponieważ w dobie dzisiejszej medycyny weterynaryjnej mamy bardzo duże możliwości diagnostyczne oraz lecznicze. Leczenie alergii pokarmowych występujących u zwierząt jest często trudne, ale dieta eliminacyjna i odpowiedni dobór karmy poprawiają naszym pacjentom komfort życia.

Dominik Tokarz czyli lekarz weterynarii, z ogromną wiedzą i zaangażowaniem w pracę ze zwierzętami, podzielił się z nami bardzo ciekawymi treściami, szczególnie dla osób, które mają w domu czworonożnych towarzyszy. Swoją drogą, dietetyka zwierząt to dziedzina nauki, która rozwija się coraz prężniej i myślę, że w przyszłości przyniesie nam jeszcze więcej interesujących faktów, które dostarczą nam więcej wskazówek co do żywienia naszych kocich i psich przyjaciół. 

Wywiady z ekspertami: jak powinna wyglądać dieta zwierząt domowych okiem specjalisty.

22 stycznia 2021