Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

Dla wielu osób, zwłaszcza w starszym wieku, przyjmowanie leków jest codziennością. Prawidłowe działanie niektórych z nich zależy od czasu ich przyjęcia w stosunku do posiłku. Są takie leki, które należy przyjmować w określonym odstępie od posiłków, a niektóre w ich trakcie. Inną sprawą jest to, że pomiędzy składnikami żywności a składnikami leków może dochodzić do interakcji skutkującej ograniczeniem skuteczności leczenia lub zwiększeniem ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Drugą kwestią są suplementy diety i ich rosnąca popularność, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy szukamy wszelkich sposobów na wzmocnienie organizmu. Zapytałam więc specjalistę o kilka najbardziej nurtujących nas kwestii. 

Dziś gościmy Magdę czyli technika farmaceutycznego z kilkunastoletnim stażem pracy oraz dietetykiem, a więc ekspertem, który z powyższymi pytaniami spotyka się na co dzień. Życie, zdrowie i dobre samopoczucie człowieka to kluczowe kwestie w obu tych zawodach. 

1. Czym najlepiej popijać leki i dlaczego?

Leki najlepiej jest popijać wodą, ponieważ jest substancją obojętną. Nie wchodzi w reakcje z lekami, czego nie można powiedzieć o innych płynach (np. mleko, kawa, herbata), które mają wpływ na zmniejszenie wchłaniania przyjmowanych leków. Nie należy popijać leków również sokami cytrusowymi, a zwłaszcza niekorzystne działanie wykazuje sok grejpfrutowy. Zawarte w nim substancje zaburzają metabolizm niektórych leków, w wyniku czego może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych. Najlepiej więc niech to będzie zwykła szklanka zimnej wody.

 2. Na co zwracać uwagę przyjmując jednocześnie leki i różne suplementy diety? 

Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się o pomoc najlepiej do lekarza zlecającego stosowanie danego leku bądź farmaceuty. Najczęściej te wątpliwości dotyczą dawkowania i sposobu zażywania leku.  Warto również czytać ulotki informacyjne załączane do każdego opakowania. Niektóre substancje chemiczne zawarte w lekach mogą wchodzić w interakcje z innymi składnikami, które są obecne w suplementach diety. Działanie leku może być  wtedy nasilone bądź też osłabione i nie będzie korzystnego efektu terapeutycznego wynikającego z jego stosowania. Zawsze należy informować lekarza zlecającego zażywanie leków o wszystkich stosowanych suplementach diety, dzięki czemu możliwa będzie ocena korzyści z ich przyjmowanych albo ewentualnie zalecenie odstawienie na czas zażywania leków. Istotny wpływ ma także pora dnia zażywania leków - jedne leki należy zażywać rano na czczo (np. leki z grupy inhibitorów pompy protonowej czy leki stosowane przy niedoczynności tarczycy) inne w odstępach czasu między posiłkami (dwie godziny przed posiłkiem albo dwie godziny po posiłku). Składniki żywności mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z lekami i suplementami diety - przyspieszając bądź opóźniając działanie leków.

3. Jak bardzo popularne są suplementy diety? Jakie najczęściej kupują pacjenci?

O suplementach diety można powiedzieć, że są wszędzie. Szeroki zakres ich dostępności jest nie tylko w aptekach, ale też w sklepach spożywczych, drogeriach, stacjach benzynowych czy kioskach ruchu. Suplementy diety są szeroko promowane przez producentów w mediach, prawie co druga reklama dotyczy ich stosowania. Pacjenci często usłyszą jakąś nazwę preparatu w reklamie i przychodzą do apteki, mówiąc że potrzebują dany produkt. Tak więc pracownicy aptek są poniekąd „zobowiązani” do śledzenia reklam bo inaczej trudno byłoby domyśleć się jakiego preparatu pacjent poszukuje☺. W czasie pandemii pacjenci często i bardzo chętnie sięgają po preparaty, które mogą w jakiś sposób wzmocnić układ odpornościowy . W tym przypadku najczęściej kupowane są suplementy zawierające w swoim składzie WITAMINĘ D3, CYNK, WITAMINĘ C, RUTYNĘ, PROBIOTYKI, LAKTOFERYNĘ. 

4. Na co należy zwrócić uwagę przyjmując leki przy nadczynności tarczycy?

Leki, które są przyjmowane w nadczynności tarczycy mogą wchodzić w interakcje z suplementami diety, które mają w swoim składzie jod. Należy unikać jednoczesnego stosowania tych produktów. Jod może obniżać działanie substancji leczniczej zawartej w lekach zalecanych przy nadczynności tarczycy, np. Metizol (TIAMIZOL), Throzol. 

 5. Gdzie można uzyskać informacje co do interakcji poszczególnych leków z jedzeniem?

Informacje odnośnie interakcji leków z żywnością można uzyskać m.in. sięgając do ulotki dołączonej do każdego opakowania leku. Producenci sporządzając ulotkę w punktach odnotowali wszystkie niezbędne informacje o danym leku m.in. sposób dawkowania i zażywania. W tym podpunkcie najczęściej jest zawarta informacja w jakich warunkach najlepiej jest zażywać dany lek (czy przed jedzeniem, czy po jedzeniu, czym najlepiej popić). Oprócz tego jest wiele dostępnych  opracowań odnośnie interakcji leków z żywnością. Bardzo przydatne i istotne informacje można znaleźć w ogólnodostępnym praktycznym podręczniku dietetyki pod redakcją prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza dział: INTERAKCJE POMIĘDZY ŻYWNOŚCIĄ A LEKAMI I SUPLEMENTAMI DIETY; rozdział : „Leki a żywność”, „Suplementy diety a leki”. 

Magda podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Jak widzicie, świat farmacji i dietetyki łączy się. Warto tym wywiadem podzielić się z osobami starszymi, które to najczęściej przewlekłe stosują leki różnego rodzaju. 

 

Wywiady z ekspertami: interakcje leków z żywnością okiem specjalisty. 

01 lutego 2021