Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

COŚ SPECJALNIE NA DZIEŃ CHŁOPAKA - #protip!

Mężczyzno, jedz orzechy! Skorzystacie na tym oboje.

Według nowego badania, mężczyźni, którzy dodawali 2 garście orzechów dziennie do swojej regularnej diety, zgłaszali poprawę funkcji seksualnych. Odkrycia sugerują, że dodatkowe spożywanie orzechów, nawet przy prowadzeniu diety w stylu zachodnim może poprawić jakość orgazmu i wpływać na pożądanie seksualne. 

Co jest takiego dobrego w orzechach? Orzechy to żywność bogata w składniki odżywcze, są kluczowym składnikiem wielu zdrowych wzorców żywieniowych i zaleceń, a ich spożywanie wiąże się z poprawą niektórych czynników ryzyka chorób układu krążenia. W szczególności orzechy laskowe, migdały i orzechy włoskie zawierają duże ilości białka roślinnego i tłuszczy (głównie nienasycone kwasy tłuszczowe), są bogate w przeciwutleniacze i witaminy (np. kwas foliowy, niacynę, tokoferole i witaminę B6) oraz niektóre składniki mineralne (np. wapń, magnez, fosfor i potas), a także są bogate w błonnik pokarmowy i wiele innych bioaktywnych składników (np. fitosterole i związki fenolowe). Ponadto orzechy zawierają stosunkowo dużą ilość aminokwasu – argininy, prekursora NO.

Na temat badania: W 14-tygodniowym badaniu porównano grupę mężczyzn, którzy dodali dzienną dawkę niektórych orzechów do diety w stylu zachodnim, z równoważną grupą mężczyzn, którzy spożywali taką samą dietę, ale bez orzechów. Dzienna dawka orzechów zawierała 60 g – odpowiednik około dwóch garści – migdałów, orzechów laskowych i orzechów włoskich. Uczestnicy wypełnili standardowy kwestionariusz na temat erekcji i funkcji seksualnych zarówno na początku, jak i na końcu 14-tygodniowego okresu próbnego. W tym czasie pobierano od nich również próbki krwi i nasienia. W próbkach naukowcy zmierzyli poziomy NO i selektyny E. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie „Nutrients”.

Szczegóły na temat przebiegu badania na infografice. 

Autorzy podsumowują: „Włączenie orzechów do regularnej diety znacznie poprawiło automatycznie zgłaszane funkcje orgazmu i pożądanie seksualne”. Informują jednak, że konieczne są dalsze, zakrojone na szeroką skalę badania.

Źródło: Salas-Huetos A., Muralidharan J., Galiè S., Salas-Salvadó J., Bulló M., Effect of Nut Consumption on Erectile and Sexual Function in Healthy Males: A Secondary Outcome Analysis of the FERTINUTS Randomized Controlled Trial, Nutrients 2019, 11(6), 1372;

Wpływ spożywania orzechów na męską aktywność seksualną [infografika]. 

30 września 2019