A dziś porozmawiamy o ananasie. Lubicie? Jak lubicie jeść to najbardziej? 😋

🍍Ananas jadalny z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) pochodzi z Ameryki Południowej.

🍍Dojrzały miąższ owoców charakteryzuje się kolorem żółtawozielonym do pomarańczowego i ma słodko-kwaśny smak, jest aromatyczny i soczysty. Ma bardzo nietypową budowę, ponieważ tak naprawdę jest owocostanem pokrytym jagodami zrośniętymi ze sobą, z tego powodu środka część przypomina głąb.

🍍Skład owocu charakteryzuje się przede wszystkim dużą zawartością cukrów (13-17%) oraz witamin C, B1 i A.

🍍Główną substancją biologicznie aktywną, wykorzystywaną także w kosmetologii, jest bromelaina, będąca mieszaniną enzymów proteolitycznych. Dzięki swojej aktywności proteolitycznej, bromelaina ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Ze względu na zawartość tego enzymu wyciągi z ananasa wykorzystywane są w peelingach enzymatycznych.

🍍 Ananas zawiera substancje przeciw nowotworowe. Jest źródłem manganu, jodu, miedzi, żelaza. Zawiera błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę jelit.

🍍Owoc pozytywnie wpływa na trzustkę, wątrobę i pracę serca. Wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, zwalcza gorączkę.

🍍Łagodzi skutku opalania, wybiela przebarwienia skóry. Likwiduje plamy starcze i piegi. Działa przeciwzapalnie i likwiduje obrzęki.

🍍Ananasa nie należy jeść przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasowości soku żołądkowego. Powinno się również zachować ostrożność przy przyjmowaniu leków uspokajających i antydepresantów zawierających m.in. kwas barbiturowy, dizapam, zolpidem, ze względu na bromelinę, która może hamować lub zmniejszać wchłanianie leku.

🍍Tak samo należy uważać przy stosowaniu antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych.

🍍Ostrożność przy spożyciu ananasa jest zalecana również kobietom w ciąży – niedojrzałe owoce ananasa mogą mieć działanie poronne.🍍W profilaktyce sportowej ananas polecany jest w leczeniu kontuzji – stłuczeń, siniaków, nadwyrężonych ścięgien i mięśni.

🍍Ananas można grillować - plastry połóż bezpośrednio na ruszcie lub na tacce. Przed grillowaniem owocom można zamarynować miodem. Ananasa możemy również mrozić (w postaci musu lub przecieru).

🍍W naszej kuchni najbardziej chyba spopularyzowany jest ananas z puszki. Jak wybrać dojrzały ananas? Jeśli jego liście dają się łatwo usunąć, to na pewno jest dojrzały.

🍍Pamiętać warto, aby nie kroić ananasa tym samym nożem, którym go obieraliśmy – żeby nie przenieść gorzkiego smaku do potrawy.

🍍 I pamiętaj, ananasa przechowujemy poza lodówką.

Właściwości zdrowotne i odżywcze ananasa.

06 marca 2020

Polityka Prywatności