Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

Dziś wszyscy usiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Pamiętacie, że to nie kalorie są w Święta najważniejsze. Cieszcie się bliskimi i małymi rzeczami, które dodają magii świętom. Może zamiast zastanawiać się jaką wartość kaloryczną mają świąteczne potrawy, pomyślimy nad swoją zwyczajową dietą - po prostu, aby była zdrowa? Przy świątecznym stole spróbujemy wszystkiego - ale nie objadajmy się na zapas. Zawsze zachowajmy rozsądek! Od jedzenia ważniejsze są wspomnienia, które stworzymy dziś razem z bliskimi. 

Życzę Wam wesołych, spokojnych, smacznych i pełnych odpoczynku Świąt Bożego Narodzenia! .

 

Jak przebiegają święta Bożego Narodzenia w krajach europejskich, przebiegają nieco odmiennie nie tylko w różnych krajach, ale także w innych częściach naszej Ojczyzny. Ja pochodzę z Mazowsza i poza jednym rokiem wszystkie Święta Bożego Narodzenia spędziłam tam. U nas choinkę ubiera się dzień przed świętami, na kolacji Wigilijnej podaje się m.in. kompot z suszu, barszcz czerwony z uszkami, kapustę wigilijną, rybę po grecku, smażone ryby, pierogi ruskie, z kapustą, z grzybami, śledzie w śmietanie, śledzie z rodzynkami i nieśmiertelną sałatkę jarzynową. Dania są typowo postne i dopiero w Pierwszy Dzień Świąt zabieramy się za mięsne potrawy. Z mojej ankiety, którą przeprowadziłam na Instagramie zdecydowanie wynikało, że w święta najbardziej czekacie na kapustę wigilijną, pierogi i rybę po grecku.

Kilka lat temu, gdy mieszkałam w Wielkiej Brytanii i spędzałam tam święta stwierdziłam, że ten czas jest tam wyjątkowo komercyjny - nie bez powodu Brytyjczycy wyczekują The Boxing Day i wielkich wyprzedaży. Zauważam też, że coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego ucztowania, a zamiast tego wybiera wycieczki do egzotycznych krajów. Niech każdy spędza ten czas po swojemu – bez niepotrzebnej presji i poczucia „bo tak trzeba”. Mam nadzieję, że Wasze święta będą pyszne i pełne odpoczynku. Że wrzucicie na luz i przeżyjecie je bez spiny oraz niepotrzebnych stresów. Niezależnie od tego czy Waszym Świętom towarzyszy otoczka związana z wiarą czy nie, myślę, że to dobry czas, aby się zatrzymać, przystopować i pozwolić na chwilę refleksji.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

24 grudnia 2019