Polityka Prywatności

Regulamin konkursu

Czym charakteryzują się orzechy nerkowca?

Ich inna nazwa to orzechy nanercza. Nerkowiec to niewielki słodki orzech. Są coraz bardziej popularne. Nazwa tych delikatnych, białych i kruchych orzeszków, wzięła się od ich kształtu przypominającego nerkę.

Zawierają do 45% tłuszczu, który składa się z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – głównie kwasu oleinowego. Orzechy te są również źródłem białka. Bogate są w karoten, luteinę, witaminy z grupy B i witaminę C, są także źródłem niehemowego żelaza, cynku, miedzi i magnezu, manganu i fosforu.

Jak wpływa spożywanie orzechów nerkowca na zdrowie?

Spożywanie ich pozytywnie wpływa na stan skóry i opóźnia procesy starzenia się jej. Jedzenie nerkowców niesie także korzyści dla włosów i paznokci – ze względu na zawartość cynku, miedzi i manganu. Czyli są zdecydowanie orzechami urody.

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) oraz Uniwersytetu w Jaunde (Kamerun) donoszą, że wyciąg z orzechów nerkowca stymuluje proces wchłaniania glukozy przez komórki mięśni, a co za tym idzie – wpływa na poprawę wrażliwości tkanek na insulinę. Indeks glikemiczny nerkowców wynosi 15. Orzechy nerkowca wspierają również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, m.in. dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu, że są źródłem witamin z grupy B oraz magnezu mają korzystny wpływ na m.in. układ nerwowy. Mają swoją rolę w prewencji depresji, wspierają pamięć i koncentrację.

Jak jeść orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca to dobra przekąska (jednak ze względu na ich kaloryczność nie przesadzaj z ilością – jedna garść czyli ok. 35 g to 194 kcal!).

Są fajną opcją na dodatek do owsianki, sałatki owocowej, warzywnej, a także dań mięsnych i farszów. Są też fajną opcją na zdrowe słodycze. Na bazie orzechów nerkowca można przygotować na przykład twarożek z nerkowców. Można też zrobić pyszne masło z nerkowców. Przed użyciem warto je moczyć, najlepiej całą noc. Lepiej kupować nerkowce w paczkach, a nie takie sprzedawane na wagę. Te w paczkach są chronione przed powietrzem, światłem i wilgocią.

Olej z nerkowca jest skutecznym środkiem odmładzającym i odżywczym przy zwiotczałej, zmęczonej skórze, a także wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost.

 

Orzechy nerkowca - zjadaj na zdrowie! Właściwości zdrowotne i odżywcze. 

09 marca 2020