Dietetyka jako nauka zyskuje na zainteresowaniu, a w zestawieniu ze zastraszającymi statystykami dotyczącymi otyłości, powoduje to lawinę szybkich i cudownych diet - a najlepiej sprzedają się te, w które trzeba włożyć minimum wysiłku. Skuteczność i trwałość efektu jest często drugorzędną sprawą. W tym artykule chciałabym krótko przedstawić Wam zdrowe, rozsądne i zupełnie bezsensowne diety. Zapraszam! 

Trzy najzdrowsze diety świata – słyszałeś/aś kiedyś o nich? A może którąś z nich stosujesz na co dzień?Co roku US News publikuje ranking najzdrowszych i najmniej zdrowych dietach świata. Dziś przybliżymy szczyt tego zestawienia.

1. Dieta śródziemnomorska

Co roku coraz więcej badań udowadnia korzyści z jej stosowania – dla serca, dla funkcji poznawczych, wydłuża życie i chroni przed chorobami dietozależnymi... długo by wymieniać! Czym charakteryzuje się ta dieta? Bazuje na owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i chudych źródłach białka, jako tłuszcz dodaje się oliwę z oliwek. Dietę charakteryzuje także duże spożycie ryb, umiarkowane spożycie białego mięsa oraz jaj oraz małe spożycie mięsa czerwonego. W umiarkowanych ilościach spożywane są przetwory mleczne. W ilościach umiarkowanych spożywane jest wino, podczas głównych posiłków.

2. Dieta DASH

Dieta DASH to dieta specjalistyczna, która ma na celu poprawę zdrowia serca i wielu innych układów w organizmie. Dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, zapobiegać rozwojowi nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, sprzyja poprawie zaburzeń lipidowych i wydłuża życie. Jest bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, wybiera się w niej pełnoziarniste produkty zbożowe, często wybiera się ryby i drób, a także suche nasiona roślin strączkowych i orzechy, natomiast ogranicza spożycie czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier oraz sól. Dzięki temu jest bogata w błonnik, wapń, potas i magnez, natomiast ma obniżoną zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i sodu.

2. Fleksitarianizm

Fleksitarianizm jest na drugim miejscu razem z dietą DASH, co daje nam znać, że coraz popularniejsze są diety ograniczające mięso. Elastyczny wegetarianizm, to dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, w której dominującym źródłem białka są produkty roślinne, głównie nasiona roślin strączkowych, a produkty mięsne są dozwolone okazjonalnie. Można w niej spożywać też takie produkty białkowe, jak: produkty mleczne, jaja i ryby.Dieta fleksitariańska jest młodym modelem żywienia, dlatego też nie ma wielu badań z jej udziałem w roli głównej. Ale nauka nie śpi. 

 

Od kilku miesięcy czytam nowe nagłówki (które mają na celu wyłącznie przyciągnięcie uwagi) – „schudnij jak Adele – DIETA SIRT”. Bliżej tej diecie przyjrzałam się przy okazji artykułu dla „Naj”. Dziś trochę na ten temat. Co sądzicie o diecie SIRT?

Według autorów diety, sirtuiny to białka wytwarzane w organizmie, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, długowieczność i proces chudnięcia. Występują w jądrze komórkowym, cytoplazmie i mitochondriach i wykazują działanie prozdrowotne, przeciwwolnorodnikowe oraz mogą wspomagać leczenie chorób związanych z procesami starzenia. Niektóre pokarmy pobudzają organizm do zwiększonej produkcji sirtuin – a one zaś wpływają na metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz spowalniają procesy starzenia. Do tych pokarmów należą papryczka chilli, kapary, kakao, oliwa, kawa, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, daktyle, soja, orzechy włoskie. rukola, kurkuma, truskawki i czerwone wino. W diecie duży udział mają koktajle sirtuinowe czyli taki z wyżej wymienionych pokarmów.

Dieta SIRT zakłada 4 etapy. W dużym skrócie:

1. 3 dni: 3 koktajle i 1 posiłek sirtuinowy. 1000 kcal/dobę.

2. 4-7 dzień: 2 koktajle i 2 posiłki sirtuinowe. 1500 kcal/dobę.

3. 8-14 dzień: 4-5 posiłków i 1 koktajl sirtuinowy. Bez ograniczeń kalorycznych.

4. Po 14 dniach: bez ograniczeń do kaloryczności i wyboru produktów, ale z preferencją do zielonych koktajli i produktów sirtuinowych.

Jaki był sekret Adele? Głównie deficyt energetyczny. Jeśli szukać zalet w tej diecie to na pewno to, że wykorzystuje się produkty zdrowe, bazuje się głównie na niskoprzetworzonych i naturalnych pokarmach. Nie wymaga też dużych wyrzeczeń, detoksu i innych cudów Wady? Bardzo niska kaloryczność w pierwszych etapach – zupełnie niepotrzebna. Przecież odchudzać można się na spokojnie, bez większych restrykcji i zielonych koktajli. Co ważne, to świeża dieta i większymi osądami dobrze byłoby poczekać do miarodajnych wyników badań.

Modne diety vs. najzdrowsze diety świata. Zestawienie dietetyka.

30 lipca 2020

Polityka Prywatności